کد خبر : 1241
تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 مرداد 1400 - 13:58
-

الهام هاشمی: با همه مشکلات عملکرد تیم تفنگ در المپیک قابل قبول بود

الهام هاشمی: با همه مشکلات عملکرد تیم تفنگ در المپیک قابل قبول بود

سرمربی تیم ملی تفنگ عملکرد تیمش در بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ را با وجود کمبودها و مشکلات رضایت بخش عنوان کرد و گفت: از میان قهرمانان بزرگ دنیا تنها ۸ نفر فینالیست می‌شوند. الهام‌ هاشمی در گفت و گو با ایسنا در خصوص عملکرد تیم ملی تفنگ در المپیک‌ توکیو اظهار کرد: هرچند تیم ملی

الهام هاشمی: با همه مشکلات عملکرد تیم تفنگ در المپیک قابل قبول بود

سرمربی تیم ملی تفنگ عملکرد تیمش در بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ را با وجود کمبودها و مشکلات رضایت بخش عنوان کرد و گفت: از میان قهرمانان بزرگ دنیا تنها ۸ نفر فینالیست می‌شوند.

الهام‌ هاشمی در گفت و گو با ایسنا در خصوص عملکرد تیم ملی تفنگ در المپیک‌ توکیو اظهار کرد: هرچند تیم ملی تفنگ کشورمان موفق به کسب مدال در المپیک توکیو نشد اما عملکرد ورزشکاران این رشته با وجود  همه مشکلات و کمبودهایی که داشتند کاملا رضایت بخش بود.
صداقت با اختلاف یک دهم در تفنگ بادی به فینال نرسید
سرمربی تیم ملی تفنگ در مورد عملکرد مهیار صداقت در تفنگ بادی مردان گفت: مهیار صداقت با امتیاز ۶۲۹.۱ با اختلاف تنها ۰.۱ امتیاز از رسیدن به فینال باز ماند و به مقام نهم المپیک رسید. این درحالی است که رکورد تفنگ بادی مردان ایران در المپیک ریو ۶۲۲.۲ بوده است.
وی گفت: همچنین در ماده تفنگ بادی مردان قهرمانان بزرگی پس از مهیار قرار گرفتند که می‌توان از کامینسکی روس دارنده ۱۶ مدال طلا، ۱۰ نقره و ۵ برنز جهانی، پانوار هندی رنک ۲ تفنگ بادی جهان و دارنده ۷ مدال طلا، ۲ نقره و ۲ برنز جهانی، کومار از هند دارنده ۳ نقره و ۲ برنز جهانی و قهرمانان دیگر که در اینجا فرصت ذکر نام همه و دستاوردهایشان نیست، نام برد. حتی اشتوان پنی از مجارستان صاحب رنک یک دنیا در تفنگ بادی مردان و دارنده ۱۱ مدال طلا، ۱۱ نقره و ۱۳ برنز جهانی با امتیاز ۶۲۹.۴ تنها سه دهم امتیاز از مهیار بالاتر زد و با رتبه هفتم به فینال رسید.
از میان قهرمانان بزرگ تنها ۸ نفر فینالیست می شوند
هاشمی گفت: در رشته تیراندازی، ورزشکاران هر ماده که گاهی در مسابقات جهانی تعدادشان بیش از صد نفر است، همه با هم  رقابت می‌کنند و تنها ۸ نفر اول به فینال می‌رسند. رشته تیراندازی حذفی ندارد و رتبه نفر نهم تا آخر بلافاصله پس از دور مقدماتی مشخص می شود. جملاتی مانند حذف زودهنگام در مورد این رشته مفهومی ندارد.
تیم میکس تفنگ با پشت سر گذاشتن ۱۴ تیم قدر به عنوان پانزدهمی رسید
وی در ادامه در خصوص عملکرد صداقت و خدمتی در میکس تفنگ بادی گفت: تیم تفنگ با وجود پشت سر گذاشتن ۱۴ تیم شامل دو تیم از صربستان، دو تیم از استرالیا، کرواسی، دانمارک، بلاروس، ایتالیا، جمهوری چک، آرژانتین، مصر، یکی از تیم‌های کره جنوبی، ژاپن و هند با اختلاف ۳ امتیاز به مقام پانزدهم رسید و از صعود به مرحله بعد بازماند در حالیکه تیم میکس تپانچه با پشت سر گذاشتن ۱۲ تیم به مرحله بعد صعود کرد و نهایتا به مقام پنجم رسید. این توضیحات صرفا اشاره به تعداد زیاد تیم‌های میکس تفنگ است.
ورزشکار انگلیسی صاحب رنک یک دنیا در ماده سه وضعیت تنها ۲ امتیاز از نجمه خدمتی بالاتر زد
هاشمی در ادامه در خصوص عملکرد نجمه خدمتی و فاطمه کرم‌زاده در تفنگ سه وضعیت زنان گفت: نجمه خدمتی با امتیاز ۱۱۶۵ هجدهم و فاطمه کرم زاده با امتیاز ۱۱۶۳ بیست و دوم شدند. این درحالیست که مکینتاش انگلیسی که رنک یک دنیا در این رشته را در اختیار دارد و جهت آمادگی حضور در المپیک بهترین تمرینات با بهترین امکانات را زیر نظر پدرش که مربی اختصاصی اوست، پشت سر گذاشته بود با امتیاز ۱۱۶۷ در جایگاه چهاردهم ایستاد.
شرایط تیم ملی در المپیک ریو و توکیو متفاوت بود
هاشمی به مقایسه عملکرد زنان ایران در تفنگ سه وضعیت المپیک ریو و توکیو پرداخت و گفت: در المپیک ریو که تعداد تیرهای سه وضعیت زنان نصف تعداد کنونی یعنی ۶۰ تیر بود نجمه خدمتی با امتیاز ۵۸۳ به فینال رسیده بود و مه لقا جام بزرگ دیگر تیرانداز ایرانی در المپیک ریو ۵۷۴ امتیاز بدست آورده بود. شاید با دو برابر کردن امتیازات المپیک ریو باتوجه به دو برابر شدن تعداد تیرها در این المپیک بتوان مقایسه حدودی داشت. هرچند که با توجه به شرایط کلی کشور در سال ۲۰۱۶ ( ۱۳۹۵ شمسی) و امکانات و بودجه ای که فدراسیون وقت، قبل از المپیک ریو در اختیار سرمربی خارجی تیم تفنگ قرار داده بود متوجه نتایج بسیار خوب تیراندازان ایران در این المپیک خواهیم شد.
وی گفت: در تفنگ سه وضعیت زنان قهرمانانی از کشورهای چین، هر دو قهرمان کره جنوبی که یکی از مدعیان تفنگ سه وضعیت در جهان است، ایتالیا، کوبا، جمهوری چک، صربستان، مجارستان ، دانمارک، ازبکستان، فرانسه، هند، مالزی ، مغولستان، پورتریکو، مصر، استرالیا و اندونزی پس از نمایندگان کشورمان قرار گرفتند.
 در ریو با وجود امکانات بهتر در سه وضعیت مردان همین امتیاز ثبت شد
هاشمی در مورد عملکرد صداقت در تفنگ سه وضعیت مردان گفت: مهیار صداقت با امتیاز ۱۱۶۸( با امتیاز مساوی با نیکولو مارکوی ایتالیایی، دارنده ۳ مدال طلا، ۶ نقره و ۷ برنز جهانی) بیستم شد. در المپیک قبلی نیز با وجود شرایط خیلی بهتر تیم ، پوریا نوروزیان همین امتیاز را بدست آورده بود. مهیار صداقت در این رشته موفق شد ۱۹ قهرمان از کشورهای آمریکا،  اوکراین، صربستان، کره جنوبی، لیتوانی، هر دو نماینده هند که یکی از آنها رنک ۲ دنیاست ، دو نماینده از استرالیا، دانمارک (رنک ۸ جهان)، ایتالیا، هر دو نماینده ژاپن میزبان بازی‌ها، مکزیک، آرژانتین، عمان، ترکیه، مصر و ونزوئلا را پشت سر بگذارد.
کرم‌زاده در تفنگ بادی رنک چهار دنیا را پشت سر گذاشت
هاشمی در خصوص تفنگ بادی زنان گفت: فاطمه کرم زاده با امتیاز ۶۲۴.۹ در جایگاه ۲۳ المپیک ایستاد و ۲۷ قهرمان المپیکی دیگر از جمله رنک ۴ جهان از چین تایپه، قهرمان صربستانی دارنده ۹ مدال طلا، ۴ نقره و ۵ برنز جهانی، قهرمان کرواسی دارنده ۱۳ مدال طلا، ۱۰ نقره و ۹ برنز جهانی، قهرمان هندی دارنده ۲ مدال طلا، ۳ نقره و ۱ برنز جهانی همچنین تیراندازانی از دانمارک، ژاپن، استرالیا، قرقیزستان، بلاروس، مغولستان، اندونزی، کوبا، مصر، آرژانتین، جمهوری چک و….. پس از او بودند.
وی گفت: همچنین در این ماده آرمینا صادقیان جوانترین عضو کاروان ایران که با کسب مقام چهارم جهان موفق به کسب سهمیه المپیک شده بود با امتیاز ۶۲۲.۶ سی ام شد و ۲۰ تیرانداز برتر جهان پس از وی قرار داشتند. در المپیک ریو که تعداد تیرهای تفنگ بادی زنان ۴۰ بود الهه احمدی قهرمان شایسته کشورمان با امتیاز ۴۱۷.۸ به فینال رسیده بود و نجمه خدمتی با امتیاز ۴۱۵.۷ دهم شده بود. خاطرنشان می‌کنم تیم تفنگ بادی زنان ایران متشکل از نجمه خدمتی، فاطمه کرم زاده و آرمینا صادقیان کمتر از یک ماه پیش در جام جهانی تیراندازی در اوسیک کرواسی موفق به کسب مدال طلای جهان شده بودند و در بخش انفرادی فاطمه کرم زاده که با کسب بالاترین امتیاز بین کل شرکت کنندگان زن و مرد حاضر در جام جهانی با رکورد ۶۳۳.۶ (تنها ۰.۴ زیر رکورد جهان) به عنوان نفر اول وارد فینال شده بود و نهایتا به مقام چهارم جهان در آن مسابقات رسید.
در المپیک دهم امتیاز جایگاه‌ها را تعیین می‌کند
سرمربی تیم ملی تفنگ گفت: بدیهی است همه شرکت کنندگان در المپیک بجز یکی دو نفر که با وایلد کارت اجازه حضور می یابند از قهرمانان جهان هستند و پیش بینی نتایج کاملا غیرممکن است. در رشته های تیراندازی بازیهای المپیک که ۵۰-۴۰ نفر شرکت کننده تقریبا هم سطح در هر رشته با هم رقابت می‌کنند، دهم امتیاز که واقعا تفاوتی نیست، جایگاه تیراندازان را تعیین می کند. تقریبا همه کشورهای دیگر که به این امر واقفند از کسب هر رتبه ای در المپیک خوشنودند چرا که کسب سهمیه المپیک خود نشان دهنده خیلی چیزهاست. بعضی از کشورهای مطرح دنیا در تیراندازی همانند آلمان که مهد تیراندازی دنیا است، انگلیس، سوئیس، اتریش، فرانسه، فنلاند،… اصلا موفق به کسب سهمیه نه در تفنگ بادی و نه در سه وضعیت مردان نشده بودند!
تیرانداز آمریکایی و مربی‌اش از رکوردش که در حد نجمه بود خوشحال بودند اما من شاهد گریه‌های دردناک نجمه بودم
وی گفت: مطلبی را که هیچگاه فراموش نمی‌کنم این است که بعد از مسابقه سه وضعیت زنان، تیرانداز آمریکایی که سال‌ها در بهترین شرایط و با بهترین تجهیزات و مهمات دنیا تمرین کرده بود، پس از کسب رکورد ۱۱۶۷ با خوشحالی در آغوش مربی‌اش قرار گرفت اما من شاهد گریه‌های دردناک نجمه خدمتی بودم که تنها یک ماه و نیم با فشنگ تمرین کرده بود و با وجود همه مشکلات و کمبودها و در باد نسبتا شدید روز مسابقه به رکورد ۱۱۶۵ رسیده بود که تنها دو امتیاز کمتر  از تیرانداز انگلیسی رنک یک دنیا و تیراندازان آمریکایی و هندی و لهستانی زده بود!
نباید کسب رتبه‌هایی که منجر به  مدال نشده را زیرسوال برد
وی گفت: امیدوارم روزی خبرنگاران، مسؤلان ورزشی و مردم عزیز کشور ما هم آنقدر با رشته های مختلف تیراندازی آشنایی پیدا کنند که هم متوجه نیازهای کاملا متفاوت رشته های مختلف تیراندازی باشند که به خاطر کسب مدال طلا توسط قهرمان ارزنده جهان و المپیک جواد فروغی، گله مندی رشته تفنگ از کمبود تجهیزات و مهمات را “بهانه” عنوان نکنند، چرا که یک نگاه گذرا به تیراندازی تپانچه بادی و تفنگ خصوصا در رشته سه وضعیت، تفاوت فاحش نیاز این دو رشته به تجهیزات را نشان می دهد و هم اینکه کسب رکوردهای کاملا قابل قبولی که منجر به کسب مدال یا راهیابی به فینال نشده است را زیر سؤال نبرند. هرچند حق مسلم مردم شریف ایران است که از همه قهرمانانشان انتظار مدال داشته باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ظروف یکبارمصرف گیاهی

ترانسدیوسر IME

دوره آموزش رپورتاژ آگهی

چاپ و بسته بندی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی

  سامسونگ  گوشی  

مارک  اینتل 

 گواهینامه  قرمز 

 گورمن  تبلت

  آیفون  طراحی  

لایکا  تایوان

  یوتیوب  دوربین 

 اندروید  تاشو

  چین  گلکسی  پیکسل 

 ساعت  ای‌بی

  هوشمند  سطح 

 جدید  شرکت 

 معرفی  تجاری

  طرح